DAO Nedir? Boğa Sezonunda Yıldızı Parlayacak 10 DAO Token


Kripto paralar ve Tokenleri duymayan kalmamıştır herhâlde. Tokenler arasında adını sıkça duyduğumuz fakat ilk duyduğumuzda ne olduğunu tam olarak anlayamadığımız DAO’lar bir sonraki boğa döngüsünde çok konuşulacağa benziyor. DAO, aslında halka açık blockchainler üzerinde oluşturulan bir çeşit sosyal kuruluştur. Biraz daha tanımlayıcı bir ifade kullanmak gerekirse DAO, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Ayrıca çeşitli bilgisayar programlarıyla kurgulanmış birtakım kurallarca temsil edilen ve hükümetler tarafından etkilenmeyen bir kuruluşu ifade etmektedir. Eğer çok da bu konulara aşina değilseniz bu tanım kafanızı karıştırmış olabilir. Biraz daha basit anlatacak olursak DAO, ortak bir banka hesabına sahip benzer görüşleri olan insanların oluşturduğu bir internet topluluğu olduğunu söyleyebiliriz.

DAO, aslında belirli çalışma prensipleri olan bir tür sistem. Peki, bu sistem nasıl çalışıyor, nasıl ilerliyor? DAO’da kuralların çeşitli kodlar aracılığıyla yazıldığını belirtmiştik. Kaynak koda yazılan bu kurallar, belirli bir algoritmalarla işleme alınıyor. Yani aslına bakarsanız bu bir tür kendi kendini yönetebilen başarılı bir şirket sisteminin işareti. Bu sistemde herhangi bir değişiklik yapılabilmesi mümkün fakat bunun için DAO topluluğun bulunan kişilerin yüzde 51 gibi bir oy çokluğuyla bunu kabul etmesi gerekiyor. DAO, tıpkı bir şirket gibi işliyor denebilir. Yalnızca kurallar kodla yazılıyor ve sonrasına değiştirilmesi de tek bir kişiye bağlı değil. Bu özelliği ile ortaya daha güvenilir bir yapı çıkıyor. Bu şekilde düşünürseniz anlaşılması çok daha kolay olacaktır.

Şimdi DAO için konuşulabilecek her noktaya değindikten sonra bir de Boğa Sezonundan bahsetmemiz gerekir. Boğa Sezonu aslında Boğa Piyasası olarak bilinen durumu ifade etmektedir. Boğa piyasası ekonomiye ait bir terimdir ve piyasanın yükselmekte olduğu ve giderek yükseleceği bir dönemde bulunulduğunu yatırımcılara hatırlatmaktadır. Boğa sezonlarında yatırımcılar, yükselişleri belirlenen yatırım araçlarına yatırım yaparak kazanç elde etmektedir.

Boğa Sezonu, DAO tokenler için de geçerlidir. Bu sezonda DAO’ların yükseliş trendinde olan tokenlerine yatırım yapılarak kazanç elde edilebilir. Bu noktada da hem boğa sezonunu hem de bu tokenleri yakından takip etmek gerekir. Biz, sizler için boğa sezonunda kesinlikle yıldızı parlayacak olan DAO tokenlerin bir sıralamasını oluşturduk. Fakat unutmayın ki bu liste kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir ve diğer bütün yatırım araçları gibi yüksek riskler taşır.

Boğa Sezonunda yıldızı parlayacak olan 10 tokeni sizlerle paylaşmam gerekirse bu sıralamanın; DCR, CRV, AUDIO, OCEAN, APE, UNI, AAVE, MKR, DASH, COMP şeklinde olabileceğini söyleyebilirim.

DCR

DCR (Decred) tokenin piyasa değeri şu anda 7 milyar Türk lirası. Şubat 2016’da faaliyete geçen bir kripto para birimi. DCR, aynı anda bütün DCR alıcılarına aynı oranda karar verme gücü, finansman süreçlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. Decred yüklü miktarda DCR sahibi olanların platformü manipüle etmeleri mümkün değil. Bu yönüyle, kendi içindeki oylama süreçleri dahil tekel oluşmasını önlüyor. Decred de boğa sezonunda yükselişte olacak tokenler arasında yerini alıyor.

DCR’e Huobi Global, YoBit, BitAsset ve OKEx borsalarından ulaşabilirsiniz.

CRV

CRV (Curve) DAO tokenin piyasa değeri şu anda 10 milyar Türk lirası. 2020 yılında hayata geçmiş yeni bir merkeziyetsiz  borsa olmasına rağmen kendisinden önce kurulan projelere hızla yetişmekte ve birçoğunu da piyasa değeri bakımından geçmekte. Kriptopara alanında tecrübeli bir isim olan Rus bilim insanı Michael Egorov’un kurucu rolünde olduğu Curve, bu yönüyle de güven verici. Merkeziyetsiz finans alanındaki talep artışı ile Curve de dikkatleri üzerine çekti. Onu alternatiflerinden ayıran özelliği ise kriptoparalara kıyasla fiyat oynaklığı daha az bulunan stablecoin’lere yatırım yapıyor olmanız. Bu özellikleri ile boğa sezonunda önemi artacak bir DAO token olduğu söylenebilir.

CRV Token, Binance, Huobi Global gibi borsalarda işleme açık.

AUDIO

AUDIO(Audius) tokenin piyasa değeri şu anda 4 milyar Türk lirası. Merkeziyetsiz bir müzik yayın protokolü olarak, müzik sektöründeki verimsizlikleri gidermek için 2018 yılında iki girişimci Roneil Rumburg ve Forrest Browning tarafından başlatılan Audius; müzik haklarının mülkiyetini şeffaf hale getirilerek sanatçı ve dinleyiciler arasındaki üçüncü kişilerin ortadan kalkmasını sağlıyor. Audius ile sanatçılar, hayranlarının ücretsiz olarak dinleyebileceği müzikler yükleyebiliyor. Audiusu kullanmak tamamen ücretsiz ve buna karşılık yüklenen eserler Spotify gibi ücretli uygulamalarla kıyaslanacak kalitede. Yüksek hızı ile ön plana çıkan ve Audius ücretli alternatiflerinin abonelik ücretlerinin artması ile kullanımı artacaktır ve boğa sezonunda yükseleceğinden hiç şüphemiz yok.

AUDIO Tokene; Binance, Uniswap, Gate.io gibi popüler kriptopara borsalarından kolayca ulaşabilirsiniz.

OCEAN

OCEAN(Ocean Protocol) tokenin piyasa değeri şu anda 1 milyar Türk lirası. OCEAN aslında bireysel kullanıcların ve işletmelerin verilerinin değerini ortaya çıkarmalarını ve veri tokenleri kullanarak para kazanmalarını sağlayan bir sistem. Verilerin büyük önem arz ettiği günümüzde OCEAN aracılığıyla verilerini kullanıma açanlar gizlilik ve kontrolü elden bırakmadan verileri üzerinden para kazanabilir. Tüketiciler yani verilere talip olanlar da daha önce kullanılamayan veya bulunması zor olan verilere Ocean Market adı verilen dijital pazaryeri üzerinden erişilebiliyor. Bilim insanları, araştırmacılar, veri analistleri gibi veriye ihtiyaç duyan herkese daha güvenilir verilere erişim sağlıyor.  2017 yılında ortaya çıktığında pek ilgilenilmese de verilerin değerinin anlaşılması ile de OCEAN’a taleplerin artacağını ve bu taleplerin de onu boğa sezonun gözde isimlerinden biri yapacağı kanaatindeyiz.

OCEAN; şu anda Binance gibi kendini kanıtlamış kriptopara borsaları da dahil olmak üzere 20’den fazla borsada işlem görüyor.

APE

APE (ApeCoin) tokenin piyasa değeri şu an 27 milyar Türk lirası. ApeCoin, APE sisteminin merkeziyetsiz topluluk yapısını güçlendiren yönetim tokenidir. ApeCoin sahipleri, ApeCoin DAO’sunu yönetebilirler. ApeCoin sadece DAO yönetimine katılmaya değil, blok zincir oyunları, etkinlikler gibi ekosistemin hizmetlerine de erişim sağlayabilmenize yarar. APE Vakfı tarafından desteklenen ve geliştirilen APECoin, kendisine ait ekosistemin yönetim tokenidir. DAO fikrinin gün geçtikçe yayılıp popülerleşmesi ile DAO fikrinin önde gelen ismi ApeCoin de bundan nasibini alacak ve boğa sezonunda kendini gösterecek DAO tokenlerden olacaktır.

Ape Coin, SushiSwap gibi merkeziyetsiz borsalar dahil birçok kripto para borsasında erişilebilir durumda.

UNI

UNI(Uniswap) tokenin piyasa değeri şu anda 85 milyar Türk lirası. Uniswap, kriptoparaların otomatik değiş-tokuşunu kolaylaştırması ile tanınan popüler bir merkeziyetsiz ticaret platformu. Geleneksel borsalara kıyasla kirptopara değiş-tokuşunun verimliliğini artırırken işlemlerin otomatikleşmesini ve herkese açık bir platform sunuyor. Hayden Adams tarafından Kasım 2018’de piyasaya sürüldü ve piyasaya çıkışından bu yana merkeziyetsiz finansın popülerliği ve yükselişi ile kendini gösterse de henüz potansiyelinin altında. Geleneksel borsaların sene boyunca sıkça şüpheli hareketleri ile gözden düşmesi ile, herkese açık oluşunun verdiği güven ile önümüzdeki boğada UN’yi tutabilene aşk olsun!

UNI Token’e; Binance, Coinbase Pro ve Uniswap’ın kendi borsasından ulaşabilirsiniz.

AAVE

AAVE tokenin piyasa değeri şu anda 21 milyar Türk lirası. AAVE, kullanıcılarının kriptopara borç vermelerine ve almalarına olanak tanıyan bir merkeziyetsiz finans platformu. Kredi verenler ellerinde tutukları dijital varlıkları platformun havuzuna vererek pasif gelir elde ederken, borç alanlar ise kolay krediye ulaşabilirler. Stani Kulechov tarafından geliştirilen AAVE, 20 farklı kripto para birimi sunarak kullanıcıları çok fazla seçeneğe tabii tutuyor ve bu da onu boğa piyasasında baş gösterenler listemize koymamıza yetti.

AAVE tokeni; Binance gibi büyük borsaların listelediğini görebilirsiniz.

MKR

MKR (MAKER) tokenin şu anki piyasa değeri 14 milyar Türk lirası. Maker, merkeziyersiz kuruluş MakerDAO ve bir yazılım platformu olan Maker Protocol’ün yönetim tokeni olarak Aralık 2017’de piyasaya sürülmüştür. Maker, aynı zamanda en popüler stablecoin’lerden biri olan DAI’nin de yönetim tokeni. Maker de önümüzdeki boğa sezonunda gözünüzü ayırmamanız gereken tokenlerden.

Maker değiş-tokuşu, Binance, Uniswap, Coinbase gibi önde gelen borsalarda mümkün.

DASH

DASH tokenin şu anki piyasa değeri 9 milyar Türk lirası. Ocak 2014 yılında kullanıma açılan Dash’in isim anlamı ise “Dijital Nakit (Digital Cash). İsminden de anlaşılabileceği üzere anında ödeme ve işlem gerçekleştirme özelliği sunması nedeniyle oldukça trend. Oldukça köklü bir kripto para olan dash, boğa sezonunda yükselecek DAO tokenler arasında yerini alıyor.

Dash; Binance, Coinbase Pro, Kraken gibi önde gelen kripto para borsalarında ulaşılabilir durumda.

COMP

COMP (Compound) tokenin şu anki piyasa değeri 6 milyar Türk lirası. Compound kullanıcılarına, sundukları çok sayıda havuzlardan birine kripto paralarını yatırarak faiz kazanmalarına imkân sağlayan merkeziyetsiz bir platform. Compund geliştiricilerine göre kriptoparalarlar sahiplerine bir kazanç sağlamadan borsalarda değerleneceği günü bekliyor. Compound, buna çözüm olarak desteklenen tokenlerini yatıran herkesin bakiyelerine oranla faiz kazanmaları fikrini ortaya atıyor.

COMP Token şu anda Coinbase Pro, Binance dahil olmak üzere güvenilir bütün dijital para borsalarında işleme açık.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir