Kuzey Kore Gezi Rehberi


Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz ilk seyahatimiz Kuzey Kore oldu. Nereye gitsek nasıl yapsak diye düşünürken bir anda kendi kendimize sorduğumuz hiç gidilmemiş dışa kapalı olan bir ülkeye gidelim dedik. Hemen planlamalarımızı yaptık ve yola koyulduk.

Bizi Kuzey Kore ile ilgili insanların internet üzerinden ulaşacağı bilgi oldukça kısıtlı hal böyle olunca hem bizlerde oluşan merakı gidermek hem de gidecek olanlara rehber niteliği taşıyabilecek bir gezi yazısı yazalım istedik. Kuzey Kore tamamen dışa kapalı dünya ile bağlantısını koparmış bir ülke olduğunu söylersek abartmış olmayız herhalde. Öyle ki gezi amacıyla gitmeniz gerektiğinde bile farklı bir başvuru adımı var. Olurda bir şekilde vizeyi koparıp ülkeye girebildiyseniz, gezinizi devletin size tahsis ettiği memurlar gözetiminde gerçekleştiriyorsunuz. Kaldığınız otelden tek başınıza ayrılmanız, kafanıza göre sokaklarını dolaşmanız veya hoşunuza giden fotoğraflamak istediğiniz yerlerin fotoğrafını çekmeniz yasak. Bunun yanında almış olduğunuz pasaportunuza işlenmiyor bilginize pasaportunuzun yanında size ayrı bir belge olarak veriliyor. Baktığınız zaman bu dışa kapalı olarak ülkenin uydudan bakıldığı zaman bile Kuzey Kore’ye dair bir şeyler görebilmeniz pek mümkün olmuyor.

Kuzey Kore’nin ne kadar katı kurallarla yönetildiğini artık dünya alem biliyor. 2013 yılında Güney Kore yapımı bir diziyi izledikleri öne sürülerek 70-80 kişiye yakın insanın idam sehpasında sallandırılması gibi olay,  gezi boyunca nasıl bir ülkede olduğunuzu anlamanıza daha yardımcı olacaktır. Tabi bu haber ne kadar doğru ne kadarı yanlış olduğunu araştırmak lazım ama bu yine de tehlikeli bir ülke olmadığı anlamına gelmiyor. Konu dağıldı, biraz toparlayalım.

Bu gizemli ülkeyi çoğu gezgin merak etmekte ve dediğimiz gibi ne ülkenin internette onlarca fotoğraflarına ulaşabiliyorsunuz ne de “Bilet alalım oraya gidince bakarız” gibisinden bişeyler söyleyebiliyorsunuz.

Son olarak önemsediğimiz bir gezginin notlarını da sizlerle paylaşıp yazımızı bitiriyoruz. “On binlerce kişinin Mass Games’ta bir yıl boyunca hazırladıkları harika şovu sunmaları, eğitim sistemleri, temiz sokakları, göz estetiğine hitap eden metroları, Kütüphaneleri, Orkestra salonları, size duygusal anlar yaşatabilen çocukların yanında askeri düzen içerisinde her gün sabah hazır kıta daha önceki liderlerinin heykellerine çiçekler sunmasıyla günlerine başlayan, yasaklarla dolu hayatlarıyla, bütün işlerini dörder kişilik sıraya girerek askeri düzen içinde uygun adımlarla yapacak kadar disiplinle yetiştirilmiş insanlarıyla, İnternetsiz televizyonsuz dışardaki dünyadan bihaber yaşamaları ve bu insanlarda gördüğüm hep o ürkek gözleri insana git geller yaşatıyor.”

Bunun için, dünya çapında ünlü bir fotoğrafçı olan, David Guttenfelder‘in birkaç yıl öncesinde, Kuzey Kore’de çektiği fotoğraflar oldukça ilgi çekici. Baktığınız zaman öyle “Mükemmel, ben şunu duvar kağıdı yapayım” diyebileceğiniz fotoğraflar değiller. Daha çok, gerçekçi ve günlük yaşamdan kesitleri yansıtan fotoğraflar var. Zaten fotoğrafların çoğu, bir düşük megapiksel bir akıllı telefon ile çekilmiş ve ülkeye yabancı birinin akıllı telefonla girmesine ilk defa izin verildiği söyleniyor.

Not: Kuzey Kore seyahati hakkında daha fazla şey öğrenmek için, buraya gitmeyi başarmış sevgili Çelebi Alper’in yazdıklarına şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler:  kuzey kore gezisi, kuzey kore vize, kuzey kore seyahat, kuzey kore turu, kuzey kore fotoğrafları, kuzey kore hakkında


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir