Miami Gezi Rehberi


Palmiyelerin ve gökdelenlerin şehri Miami, Florida’nın doğusunda yer alan USA’in en çok tercih edilen bir şehri Miami’dir. Daha çok Little Havana, South Beach ve hızlı gece hayatıyla meşhurdur. Şehirdeki farklı etnik yapı sizlere deniz tatilinden daha fazlasını sunuyor bu Amerikan şehirde.

Bu şehirde kışı yaşamanız pek mümkün görünmüyor çünkü tropikal muson iklimi görülmektedir. Bu sayede yıl boyunca deniz ve kumsalın doyasıya tadını çıkarabilir, sabahlara kadar çılgınca eğlenebilir, Amerika’daki Küba ’lı kardeşlerimizin hayatına dokunabilir, şehirde bulunan dikkat çeken ulusal parklarını ziyarette bulunabilir, Kuzey Amerika Kıtasının en güneyinde olan “ Key West” e giderek güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Miami, ister tatil hayatı yaşayacaklar için olsun ister şehir hayatını sevenler için olsun biçilmiş bir kaftan. Buraya geldiğinizde sıkılmadan keyif alarak yaptığınız aktiviteleri biraz daha uzun yapmak için dua etmeniz çok normal. Mesainin olduğu zamanlarda sokakta takım elbiseli eli çantalı çalışan insanların içinde mayo ve parmak arası terlikle gezmek sizi inanılmaz mutlu hissettirecektir.

South Beach dediğimiz yerde tatil için gelen insanlar ile şehir hayatı tamamen birbirine girmiş durumda. Yılın hemen hemen her dönemi yurtiçi ve yurtdışından gelen turistlerle dolu olmasının yanı sıra Miami Limanı da içinde konaklamaları mevcut cruise gemilerinin hareket ettiği dünyadaki yoğun limanlardan bir tanesidir.

Ne Zaman Miami’ye Gitmek Mantıklı Olur?

 Öncelikle Miami’ye hangi amaç için gitmenize bağlı olarak gittiğiniz zaman aralığında oradaki etkinlikler, hava koşulları gibi etkenler ne zaman gitmeniz gerektiği hakkında size bir ipucu verebilir.

Sinemaseverler için Uluslararası Film festivalinin olduğu zamanda Miami’de bulunmak daha cazip gelebilir. Eğer plaj-deniz-kumsal üçlüsünü düşünüyorsanız kasırgaların olmadığı zaman aralığında bulunmanız size daha keyif verecektir. İlginizi çekmeyecek etkinlik ve festivallere denk gelmemeniz açısından önce ne zaman hangi etkinlik ve festivaller olduğunu araştırmanız ve hava tahminlerine bakmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Miami’nin İklimi Nasıl?

Miami her mevsimi sıcak olmasıyla beraber deniz tatili düşünenler için adeta cennet diyebiliriz. Baktığınız zaman kışın bile 15-20 derecenin altına düşmediğini görebilirsiniz. Bu kadar sıcakla beraber nemin yükselmesi beraberinde tropikal yağmurunu getirmekte ve en yağışlı dönemi ise haziran-ekim ve eylül ayları olduğunu söyleyebiliriz. Zaten yağış dönemleri de kasırgaların olduğu zamanlardır. Hava koşulları açısından Nisan ve Mayıs ayları Miami’ye gitmek için oldukça ideal zaman aralığı olduğu doğrudur.

Sakinlik ve dinlenmek istiyorsanız kesinlikle mart-nisan-mayıs aylarında gitmemenizi öneriyoruz. Ama ben gencim kanım hızlı akıyor gecelere akmalıyım diyorsanız bu dönemler sizin için ideal zaman aralığı olacaktır.

Amerika’daki üniversiteler belli aralıklarla bahar tatiline girer (Spring Break) ve buna bağlı Miami beach en popüler ve turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış hizmet ve olanakların odak noktasını oluşturan coğrafi alandır.Çılgınlığın ve hatta bazı bölgelerde taşkınlık yapmanın bile serbest olduğu zamandır.

Aralık-Ocak aylarında yeni yıl dolayısıyla partiler çok renkli geçer, ılık havada yeni yıla girmek muhteşem ve keyifli bir detay.

Tüm Amerika İçin Geçerli Bir Kural

 Amerika’ya gidecekseniz resmi tatil dönemine veya kısa süreli okul tatil döneminden çok önce plan ve rezervasyonunuzu yapmanız daha iyi olacaktır. Yoksa fiyatların el yaktığı zamanlara kalırsınız veya yer bulamazsınız.

Miami Gezilecek Yerler

South Beach: Lincoln caddesi, Miami Beach, Ocean drive diye saydığımız yerlerin hepsi South Beach’de yer almaktadır. Miami denildiği zaman ilk akla gelen turist bölgelerinden biridir. Özellikle kum plajı sevenler buranın kölesi olacaklardır. Kumsalda uzanırken üstünüzden geçen helikopterler görmeniz kuvvetle muhtemel çünkü etkinlikleri helikopterlere asıp öyle duyuruyorlar. Bu helikopterlerin sahil üzerinde gezmelerinin diğer sebebi de sahile yakın köpek balığı var mı onu kontrol ediyorlar

Scarface’ten tanıdığımız Ocean Drive : Kartpostallardan, Scarface, Dexter ve benzer filmlerden tanıdığınız cadde işte burası. Tüm yol boyunca birçok bar ve restoranlara rastlayacaksınız, hem gece hem gündüz çok renklidir.

Downtown Miami ya da diğer bir deyişle şehir merkezi : Güney Florida’nın kültürel, finansal ve ticari merkezidir. Gökdelenlerle dolu olan şehrin gelişen bölgesi uzaktan baktığınız zaman tam da size bir şehir merkezi havasını yansıtıyor. Konaklamalar biraz pahalı olsa da buraya kadar gelmişken akşamınızı burada geçirebilirsiniz.

Turist gibi turistler için Bayside : Burası şehir merkezinde olan hem alışveriş hemde bir şeyler yiyip içeceğiniz mekanların bulunduğu bir bölge. Patenli güzel seksi garsonların hizmet verdiği, muhteşem karides ve yengeçler yiyebileceğiniz restoranlar, nargile içebileceğiniz mekanları bile bünyesinde barındırmakta. Her turistin üzerine farz olan tekne turlarına katılıp sakin bir akşam geçirebilirsiniz.

Collins Avenue: Bu cadde birçok art deco oteli içinde barındırmaktadır. Caddenin sonuna kadar ünlü oteller sıralanıyor, kuzey tarafına gittiğinizde sizi gece kulüplerini görebilirsiniz.

Lincoln Road: Trafiğe kapatılmış olan bu cadde içinde kafeler, restoranlar, barlar ve mağazaları ile keyifli vakit geçirebileceğiniz mekanları içinde barındırıyor.

Little Havana (Küba Mahallesi):

Amerika içerinde yaşayan Kübalıların hayatlarına dokunabileceğiniz Küba mahallesinin sokaklarında gezmek sizin için farklı bir deneyim olacaktır. Miami’ye gidecekseniz mutlaka görmeniz gerekenler listesinde birinci değilse de ikinci sıraya adını yazdırır. Yine bu mahallede bulunan puro fabrikalarını (Little Havana Cigar Factory)  ziyaret edip küba purolarından alabilirsiniz. Yanı sıra Küba mutfağını tatmanız için iyi bir fırsattır. Küba mahallesi dowtown Miami’nin batı kısmında yer almaktadır.

Coral Gables:

Su parkları, güzel yolları, Venedik havuzu, botanik bahçesiyle görülmeye değer bir yerdir Downtown Miami’nin 10-12 kilometre kadar güneydoğu tarafında yer alıyor. Bunun yanında Miami Üniversitesi’nin şehir merkezinde olduğundan öğrencilerle de canlı bir bölgedir.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir